Zaburzenia lękowe Straszyn
Lęk jest naturalną emocją, którą można odczuwać w rozmaitych sytuacjach. Klasyfikuje się go jako irracjonalną, często nieuświadomioną obawę dotyczącą spraw, które obiektywnie nie są niebezpieczne, jak np. powrót do pracy po dłuższym urlopie. Należy odróżniać go od strachu, który pojawia się w odpowiedzi na realną, bezpośrednią sytuację zagrożenia. O zaburzeniach lękowych mówi się wówczas, gdy poziom lęku przekracza granice normy i towarzyszy danej osobie niemal na co dzień, utrudniając jej codzienne funkcjonowanie, co prowadzi do chorobliwego unikania sytuacji lękowych. Wśród objawów można wyróżnić nie tylko symptomy psychiczne, ale również somatyczne, takie jak bóle głowy, nudności, zwiększona potliwość, a nawet bezsenność.
Szacuje się, że zaburzenia lękowe mogą dotykać nawet 1/5 społeczeństwa, bez względu na wiek oraz płeć. Wśród najczęściej diagnozowanych typów zaburzeń wymienić można fobie (np. przed sytuacjami społecznymi, otwartą przestrzenią), zespół lęku uogólnionego lub napadowego, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne oraz zespół stresu pourazowego (PTSD).
Stany depresyjne
Stany depresyjne charakteryzują się poczuciem ciągłego zmęczenia, niemocy, bezradności i przygnębienia, co sprawia, że nawet zwykłe codzienne czynności okazują się wyzwaniem ponad siły, a to, co zawsze sprawiało komuś radość, już od dłuższego czasu w ogóle go nie cieszy. To coś o wiele większego niż smutek przeżywany adekwatnie w stosunku do życiowych wydarzeń – to nieustanne poczucie braku celu oraz sensu. Depresja prowadzi do zaburzeń łaknienia i snu, izolowania się, nierzadko do apatii, a nawet prób samobójczych, dlatego nie warto lekceważyć pojawiających się objawów, szczególnie jeśli utrzymują się od dłuższego czasu, a ich natężenie rośnie.