Współuzależnienie
Współuzależnienie to nic innego, jak podporządkowanie swojego życia osobie uzależnionej, którym najczęściej jest partner. Współuzależniona osoba (najczęściej nieświadomie) wypracowuje system zachowań, który ma na celu zminimalizowanie konsekwencji picia/zażywania przez partnera. To oznacza m.in. wzięcie na siebie odpowiedzialności za wszystkie obowiązki domowe, a także nadmierne kontrolowanie partnera i usprawiedliwianie go przed innymi.
Pomimo ogromnej ilości pracy wkładanej przez osobę współuzależnioną w to, aby życie rodzinne na co dzień przebiegało w normalnym trybie, destrukcyjne zachowania partnera, który czuje się bezkarny, wciąż się powtarzają. To prowadzi do odczuwania przez osobę współuzależnioną przewlekłego stresu i napięcia, bezsilności, przeraźliwego poczucia samotności, a nawet może przyczynić się do pojawienia się symptomów zaburzeń lękowych czy depresji.
Pomoc dla osób współuzależnionych
Jeżeli żyjesz w związku z osobą uzależnioną, a Twoje stany emocjonalne są zależne od tego, co dzieje się z Twoim partnerem, warto zaprzestać wikłania się w walkę z nałogiem i poszukać pomocy dla siebie. Uzależnienie jest przebiegłą chorobą, a podjęcie się psychoterapii może pomóc nie tylko Tobie, ale również Twojemu partnerowi. Uwikłanie w destrukcyjne zależności sprawia, że każdej z osób pozostających w relacji jest trudno wyjść poza utarte schematy zachowań. Widząc zmianę w Tobie po podjęciu psychoterapii, Twój partner również może przekonać się o jej skuteczności i postanowić poddać się leczeniu.