Syndrom DDA
Jeżeli dorastałeś w rodzinie dysfunkcyjnej/alkoholowej, to pewnie masz za sobą dzieciństwo pełne bolesnych i traumatycznych doświadczeń, co doprowadziło do wykształcenia u Ciebie syndromu DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików) lub DDD (Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych). Wówczas ważne jest, aby poznać źródła swoich problemów i przyczyny budowania toksycznych relacji w dorosłym życiu, a także rozpracować sztywne schematy reagowania.
Na czym polega syndrom DDA?
Syndrom Dorosłych Dzieci Alkoholików (DDA) może objawiać się niezależnie od tego, czy tylko jeden z rodziców jest uzależniony, czy oboje. Nie musi być to również uzależnienie od alkoholu – te same objawy mogą pojawiać się w przypadku uzależnienia od narkotyków czy hazardu.
Dzieci wychowywane w takich rodzinach żyją w ciągłym napięciu i strachu, a gdy dorosną, najczęściej odczuwają przemożną potrzebę kontrolowania swojego otoczenia oraz dążą do tego, by za wszelką cenę znaleźć poczucie bezpieczeństwa. Robią to jednak często w sposób destrukcyjny, ponieważ wciąż odgrywają role z dzieciństwa, które pomagały im przetrwać w toksycznym środowisku domowym. Wyróżnia się cztery podstawowe role, w jakie wchodzą: bohatera, błazna, kozła ofiarnego oraz cienia.
Na czym polega psychoterapia DDA?
Psychoterapia DDA polega na przepracowaniu traumatycznych wydarzeń z dzieciństwa oraz uświadomieniu sobie i zrozumieniu swojej roli w rodzinie pierwotnej, co pozwala na porzucenie destrukcyjnych schematów zachowań i stanie się prawdziwym sobą. Spotkania z psychoterapeutą pomogą Ci nauczyć się rozpoznawać swoje uczucia, o których nigdy nie rozmawiało się w dzieciństwie, a także sprawią, że w końcu będziesz potrafił wejść w głęboką, wartościową relację z drugim człowiekiem, której tak pragniesz.